Sıkça Sorulan Sorular

Feast Kapında

Feast Kapında

Dondurulmuş Gıda Nedir?

Gıdanın dondurulması; IQF (Individual Quick Freezing – Bireysel Hızlı Dondurma) yöntemi ile hücre özsuyunun, gıdayı oluşturan içerikleriyle birlikte, çekirdek zarını çatlatmadan, dondurulması işlemidir. IQF işlemiyle, -18° C’ye düşen sıcaklık mikroorganizmaların gelişmesini ve üremesini önlediğinden, gıdaları hiçbir katkı maddesi kullanmadan dondurmak; gıdaların içindeki bakteri faaliyetlerini durdurmaya yeterlidir. Gıda maddelerinin dondurulmasındaki amaç; gıdalardaki mikroorganizmaların üremelerinin tamamen önlenmesi ve ürünün ham maddeden tüketiciye ulaşma sürecinde besin değerlerini, ilk günkü tazeliğini ve lezzetini kaybetmemesidir.

Dondurulmuş Ürünler Yıkanmadan Kullanılabilir mi?

Feast ürünleri yıkanıp temizlenip ayıklandıktan sonra dondurulduğu için kullanıma hazırdır.

Dondurulmuş Sebze ve Meyve Sağlıklı mıdır?

Tam olgunlaştıkları dönemde hasat edilen ürünlerimiz, sözleşmeli çiftçilerimiz ve Özgörkey Ziraat Mühendisleri ekibimizin kontrolünde doğal şartlarda yetiştirilir. Bu nedenle sebze ve meyvelerimizde zirai ilaç kalıntısı, hormon ve GDO bulunmaz. Sebzeler hasat edildikten sonra birkaç saat içinde fabrikamıza ulaşır, modern yöntemlerle ayıklanır, detaylı şekilde yıkanır temizlenir ve -40 derecede IQF teknolojisi ile dondurulur. Böylece ürünlerimizin tarladan çatala ilk günkü tazeliğini ve besin değerlerini en yüksek seviyede koruma altına alırız.

Sebze ürünlerimiz hiçbir katkı maddesi içermez. Sebzelerimizin hücre öz suyu -40 derecede dondurulduğundan hücre yapısı bozulmadan donar ve ilk günkü tazeliğinde saklanır.

Neden Dondurulmuş Gıda Kullanmalıyız?

Geleceğin sektörü dondurulmuş gıdanın önemini özetlemek gerekirse;

  • Sebze ve meyveler hasat edildikten hemen sonra hijyenik şartlarda, ileri teknoloji kullanılarak tüm besin değerlerinde minimum kayıpla dondurulduğu için sanılanın aksine tazeliğini kaybetmez.
  • Kullanım rahatlığı ile ayıklama ve yıkama zahmetinden kurtarır.
  • Dondurulmuş ürünler dört mevsim ilk günkü tazeliğinde sofralarınızdadır.
  • Dondurulmuş gıda satın alındığında pişirmeye hazır ürün için ödeme yapılır. Kısacası sap, kabuk ve çekirdek gibi kısımlara bedel ödenmez.
  • Hasat, üretim ve dağıtım sırasında kontrol altına alınan hijyen standartları sayesinde, dondurucudan–tencereye kısa bir yolculuk yapan dondurulmuş gıdada pişirme öncesi kontaminasyon (bulaşı) olasılığı çok düşüktür.
  • Saklama koşullarının doğru uygulanmasıyla dondurulmuş gıda tazeliğini çok uzun süre korur.
  • Feast dondurulmuş gıdalar, ambalajları üzerindeki faydalı etiket bilgileriyle her kesimden kullanıcının hayatını kolaylaştırdığı gibi, güvenli seçenekler sağlar.

Sonuç olarak para, zaman, enerji tasarrufu sağlayan; tüm besin değerleri korunarak saklanabilen “dondurulmuş gıda” en iyi ham maddeler seçilerek, en hijyenik koşullarda üretimleri gerçekleştirilir. Dondurulmuş gıdalar, modern çağımızın en pratik çözümüdür. Özgörkey, Feast markasıyla bu çağdaş çözümü her yaştan insanın tüketimine sunmaktadır.

Dondurulmuş Ürünleri Satın Alırken Dikkat edilmesi Gereken Noktalar nelerdir?

Market alışverişi ortalama 20-30 dakika sürer. Bu sürede sepetinize en başta giren dondurulmuş gıdalar çözülmeye başlar.
Feast, dondurulmuş ürününüzü tüm alışverişiniz tamamlandıktan sonra almanızı öneriyor. Böylece Feast ürünleri eve vardığınızda çözülmeyerek tazeliklerini koruyacaktır. Derin dondurucunuzda son kullanma tarihine kadar saklanabilecektir.

Bazı püf noktalar ise;

  • Satın aldığınız dondurulmuş ürünleri çözülmeden en kısa sürede derin dondurucunuza koyarak saklayın.
  • Ürünün çözülerek, tekrar donduğunun bir göstergesi olan karlı veya buzlu ürünleri satın almayın.
  • Dondurulmuş gıdaları satın alırken ürünün tamamen donuk yapıda olduğundan emin olun.

Dondurulmuş Gıdaları Nasıl Saklamalıyız?

Dondurulmuş gıdanın çözülmemesi için satın alındıktan sonra kısa süre içinde uygun koşullarda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Marketten almış olduğunuz Feast ürününüzü derin dondurucuda (-18° C) son kullanma tarihine kadar saklayabilirsiniz.
Kullanım sırasında, sadece kullanılması planlanan miktarın poşetten çıkarılması ve geri kalan bölümün çözülmeden hemen derin dondurucuya konması gerekmektedir.

Çözülen ürünün tekrar dondurulmaması, ürünün bozulmaması için büyük önem taşımaktadır.

Dondurulmuş Ürünleri Çözüldükten Sonra Tekrar Dondurabilir Miyiz?

Çözülmüş ürünleri tekrar dondurmanızı önermiyoruz. Çünkü gıdalarda bulunan, gıdaların bozulmasına ve çürümesine neden olan mikroorganizmaların faaliyetleri, dondurma işlemi sonucunda durmaktadır. Ancak dondurulmuş gıdalar, ambalajları üzerinde önerilen süre ve soğukluk derecesinde tutulmadıkları takdirde, içlerinde bulunan mikroorganizmalar tekrar faaliyete geçmektedir. Bu nedenle çözüldükten sonra dondurulan ürünler besin değerlerini kaybeder.

Dondurulmuş Gıdaları Nasıl Pişirmeliyiz?

Dondurulmuş gıdaların, çözülmeleri beklenmeden direkt pişirilmesi gerekmektedir. Ürünleri ambalajları üzerinde yazan tarife göre pişirmenizi öneririz.

 

 

 

Ücretsiz ve Hızlı Teslimat

En geç 5 gün içinde seçtiğiniz adresinize teslimat yapılır.

100% Güvenli Ödeme

Ödeme yaparken güvenliğiniz garanti altına alınır.

Organik Tarımı Destekliyoruz

Kaliteli ve bütçe dostu ürünler müşterilerimize sunulur.